Boston Celtics Analizi  Merhaba, bugün konumuz Boston Celtics. Click here for the English version of the this analysis.

Foto 1


  Kocaman bir kültür; şampiyonluklar; bu oyuna aşık taraftarlar.. Boston Celtics denince benim aklıma gelenler bunlar, eminim yalnız da değilimdir. Ancak son birkaç senedir onların ismi anıldığında mutlaka söylenen şey ''modern basketbol'' oluyor. Bunun hakkını da veriyorlar gerçekten.

  Uzun yıllar süren, ilmek ilmek işlenen bir projenin sonunda şu anki takım ortaya çıktı; Irving, Horford, Tatum, Brown ve daha niceleri. Bu sağlam proje, çok kaliteli bir koçun eline geçince de, şahane bir iş çıktı ortaya. Gelin beraber inceleyelim.

Foto 2

  Takıma geçtiğimiz senenin başında katılan Kyrie Irving, bana göre NBA'deki en kaliteli PGuard oyuncu. Ball handling, pas, şut, penetre; bunların hepsine sahip ve üst seviyede uyguluyor. Klişe bir söz vardır ''bir takım, guard oyuncusunun kalitesi kadar konuşur'' diye, tamam basketbol değişti ancak guard oyuncunun değeri hâlâ çok fazla. Geçtiğimiz sezon maç başına 24.4 sayı atan Kyrie, Boston Celtics için büyük bir şans. Onun hemen arkasından gelen Terry Rozier var. O da hem genç hem de potansiyelli bir isim. Geçtiğimiz sezon süre aldığı maçlarda çok özel işler başardı. Onun da önü gayet açık.


  SGuard pozisyonunda ise yine genç ve potansiyelli bir isim var; Jaylen Brown. Enerjisi takıma çok şey katıyor. Çok yetenekli olduğu da aşikar fakat bana göre en büyük eksiği devamlılık. Bazı maçlar sorumluluğu tamamen alıp takımını kurtarırken, bazı maçlar pek ortalarda gözükmüyor. Tabi ki takımda top kullanan pek çok isim var ancak düşüşün bu seviye olmaması gerekiyor. Ancak henüz 21 yaşında ve geçtiğimiz sezon takımı adına maç başına 14.5 sayı attı, bunları da unutmamak gerekiyor. Onun hemen arkasında 24 yaşında bir başka enerjik isim Marcus Smart var. O da savunma yönünden takıma çok şey katıyor. Her zaman olmasa da gününde olduğunda hücum adına da iyi şeyler yapabiliyor.

Foto 3


  Takımın forvet pozisyonunda ilk göze çarpan isimler Hayward ve Tatum . Gordon Hayward, geçtiğimiz sezonun ilk maçında kimsenin hatırlamak istemeyeceği bir sakatlık yaşadı ve tüm sezon oynamadı. Bu sezonun başında gayet güçlü bir şekilde geri döndü fakat henüz yeni döndüğü için gayet normal olarak eski atletizminde değil. Şutları ve tecrübesiyle takıma çok şey katacaktır ancak şu an bunun için biraz erken bana göre.

  Jayson Tatum.. Bana göre takımın geleceği. Gerçekten saf bir yetenek ve henüz 20 yaşında. Savunma yapıyor, ribaund alıyor, şut atıyor, potaya yükleniyor, asists yapıyor. Ve yine tekrar ediyorum henüz 20 yaşında. Kendisine bir şeyler katmak için bu kadar vakti varken bile böylesine iyiyse, gelecekte nasıl bir oyuncu olacaktır Allah bilir! Bu sezona da iyi başlayan Tatum, şu ana dek maç başına 21 sayı ortalamasıyla oynuyor. Bu iki ismin arkasında ise Ojeleye ve M.Morris geliyor. Ojeleye enerjisiyle takımına katkı sağlıyor. Morris ise tecrübesi ve yeri geldiğinde skorer kimliğini devreye sokuyor.


 Foto 4


  Takımın pivot rotasyonunda ise iki tane tecrübeli isim bulunuyor. Al Horford takımın hem abisi, hem de yeri geldiğinde süper yıldızı. 32 yaşında olmasına rağmen takıma kattığı enerji takdir edilesi. Onun da bu takımın içindeki rolü çok büyük. 

  Aaron Baynes ise, daha çok eski tarz basketbola hitap eden bir oyuncuyken geçtiğimiz sezon şutlarını geliştirmesiyle bir anda seviye atladı. Biraz savunmada, biraz da hücumda verdiği katkılarla takımına benchten destek oluyor. 

Foto 5


  Yazımın başında da söylediğim gibi Boston Celtics, çok iyi bir koça, uyumlu bir takıma ve çok modern basketbolculara sahip. Bu kadar olumlu şey yan yana gelmişken şampiyonluktan söz etmemek saçmalık olur. Celtics, şampiyonluğun en güçlü 5 adayından biri.Kaynakça
Foto 1: www.sporx.com
Foto 2: www.nba.com
Foto 3: www.nbcsports.ca
Foto 4: www.bostonheralde.com
Foto 5: www.topsimages.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler: www.espn.com

Comments