Los Angeles Lakers Analizi  Merhaba, bugün konumuz Los Angeles Lakers. Click here for the English version of the this analysis.


Foto 1

  Los Angeles, yıldızların şehri. ABD'nin en kalabalık 2.şehri olan Los Angeles'ın basketbol takımı da en az şehrin kendisi kadar değerlidir. Ancak bu takım, Kobe Bryant'tan sonra yıldızsız kaldı. Kimilerine göre Los Angeles, en iyisini getirmeliydi; öyle de oldu. LeBron James 2018 yaz ayında 4 senelik dev bir kontratla Los Angeles Lakers Formasını giydi. Elbette takımın genel olarak neler yapabileceğinden bahsedeceğim ancak öncelikle LeBron'un gelişinin etkilerini ve neler katabileceğini yazmak istiyorum. 

  Öncelikle Lebron James, hem ülke çapında hem de dünyada  bir marka. Lakers'ın summerleague maçında oynadığı maçı izlemek için gelirken giydiği Lakers şortu, 1-2 gün içerisinde tükendi. Bu, demin söylediğim duruma çok net bir örnek.

  Lebron James'in saha dışında yaratacağı bir diğer etki ise takıma yapacağı liderlik. Lebron, lige girdiği günden bu yana neredeyse her sene rekabetçi olan takımının lideri oldu. Liderlik etmek ve takımı bir araya toplamak onun karakterinde var. Sene içinde bu, takıma büyük faydalar sağlayacaktır.

Foto 2


  Açıkçası Lakers'ın kadrosunun pek çok farklı oyun anlayışı için elverişli olduğunu düşünüyorum;

  PGuard rotasyonuna baktığımızda çok iyi pasör olan Rajon Rondo, savunması kuvvetli ve atletik bir isim olan Lonzo Ball karşımıza çıkan isimler. Her iki isim için de dezavantaj; şutları. Ancak ikisinin de şutlarını da geliştirdikleri söyleniyor.

  SGuard rotasyonu daha çok şutör ve skorer oyunculardan oluşuyor. KCP, Hart, Stephenson, Mykhailiuk.. Bu saydığım isimler daha çok oyunun ofansif yönünde katkı verebilen isimler. Ancak bana göre sene içerisinde Stephenson'dan pek katkı alamayacaklar. Luke Walton'ın ona pek çok süre vereceğini de sanmıyorum çünkü oyun disiplininden iyice uzaklaşmış durum genel olarak.

Foto 3

  Bundan sonrası için tek mevki gibi konuşacağım. Çünkü ''modern basketbol'' artık bize böyle diyor, biliyorsunuz. 😃

  Tabi ki LeBron James, bana göre onun olduğu takım, şampiyonluk için %50 yol katetmiş demektir. Oyunun her yanını kusursuza yakın oynayabiliyor. Gelmiş geçmiş en komple oyunculardan biri. Takıma hem teknik olarak hem de mental olarak katabileceği şeylerin bir sınırı yok.

  Brandon Ingram; benim çok beğendiğim ve ileride çok gelişeceğini düşündüğüm bir isim. Geçtiğimiz sene pek çok defa sorumluluk aldığına şahit olmuştuk. Bu sene de LeBron ile beraber oynadıkça hem çok şey öğrenecek hem de oyununu iki-üç seviye yukarıya taşıyabilme imkanı yakalayacak. 

  Kyle Kuzma; Geçen senenin sürprizi. Hiç beklenmedik bir şekilde bir çıkış yakaladı ve kendisini ''yılın çaylağı'' ödülü için sıralamaya soktu. Yaz antremanlarında çok çalıştığı söyleniyor. Tabi ki önemli bir potansiyel ancak geliştirmesi gereken pek çok yanı var. Hangi seviyeye çıkacağını beraber göreceğiz. 

  
Foto 4


  Bu isimlerin dışında takıma direkt etki sağlayabilecek uzun oyuncular, takıma bu yaz dahil olan Mcgee, Beasley ve Çaylak Mo Wagner. Mcgee, kendisini geliştirmeyi sürdürüyor fakat bana göre üst seviyeler için yeterli bir isim değil. Michael Beasley ise ''yetenekli ama sorunlu'' kalıbından bir türlü çıkamadığı için yeteneklerini sergileyemiyor; bana göre üst seviye bir oyuncu olabilirdi. Mo Wagner ise, benim geçen sene de takip etme fırsatım olan bir oyuncu. Seviyesi değil ama stili Kevin Love'a benziyor. Onun biraz daha atletik hali. Ben Wagner'den fazlasıyla umutluyum, bu senenin Kuzma'sı olabilir.

  Toparlamak gerekirse, Lakers modern basketbolu iyi bir şekilde oynayabilecek kadroya sahip. Fakat şu an şampiyonluktan bahsetmek için çok erken. Bence onlar için en iyi senaryo Play-Off'lara katılabilmek. 


Kaynakça
Foto 1: www.euronews.com
Foto 2: www.pictacat.com
Foto 3: www.sportingnews.com
Foto 4: www.nba.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler: www.espn.com

Comments