Utah Jazz Analizi  Merhaba, bugün konumuz Utah Jazz. Click here for the English version of the this analysis.


Foto 1


  Utah Jazz denince sizin aklınıza ne geliyor bilmiyorum ancak benim aklıma ilk gelen ''savunma'' kelimesi oluyor. Yakın geçmişte onları hep sağlam bir savunma takımı olarak gördüm ben. Ancak son birkaç senede takım oyun stilini fazlasıyla değiştirdi. Tabi ki bunda basketbolun değişmesinin de payı var fakat Gobert'in savunmasını en üst seviyeye çıkarması, Donovan Mitchell'ın 13.sıradan draft olup yıldızını parlatması vs. gibi etmenleri de göz ardı edemeyiz.


Foto 2


  Utah Jazz'ın PGuard rotasyonunda Avrupalı bir isim var. NBA'e 2.gelişinde kendisini çok geliştiren ve şutlarıyla fark yaratmaya başlayan Ricky Rubio. NBA'e ilk gelişinde büyük beklentileri karşılayamamıştı fakat 2.gelişinde kendisini buldu. Pasör kimliğini denebilecek hiçbir şey yok, bunun üzerine bir de şutlarını geliştirdiğinde izlemesi çok zevkli bir oyuncuya dönüştü. Rubio'nun yedeği olarak da Dante Exum geliyor. O da atletik ve skorer kimliğini, bulduğu sürelere iyi yansıtabilen bir oyuncu.


  SGuard pozisyonunda ise takımın skor yükünü sırtına alan, geçen senenin ''sürpriz çaylağı'' Donovan Mitchell var. Mitchell 13.sıradan seçilmesine rağmen etkileyici bir performans sergiledi ve ''yılın çaylağı'' ödülü için son ana kadar yarıştı. Mitchell bana göre de iyi bir skorer fakat bu yeterli değil. Basketbol değişti; artık pek çok farklı şeyi de yapmanız gerekiyor. Mitchell kullandığı topları isabet ettiremediğinde korkunç verimlilik puanlarına düşüyor. Tabi ki henüz 2.senesi, olgunlaşıp lider bir oyuncu olmaması için hiçbir sebep yok. Onun hemen arkasında ise Alec Burks bulunuyor.

Foto 3


  Forvet pozisyonundaki ilk isim Joe Ingles. 31 yaşındaki Avustralyalı oyuncu tam bir ''avcı''. Üç sayı çizgisinin gerisinden çok keskin şutları var. Penetre yeteneği ve atletizm olarak düşük kalsa da, tecrübesi ve takımına verdiği skor katkısı çok çok önemli. Yedeği olarak da Thabo Sefolosha geliyor. Onun hücum olarak değil ama savunma olarak çok üstün bir yeteneği var. Özellikle de bire bir savunma; Ona bir oyuncu adı söyleyin ve Thabo o oyuncuya maçı yıldırıcı savunmasıyla zindan etsin!


  Forvet pozisyonundaki diğer bir isim ise Derrick Favors. Pek atletik değil fakat savunması standart çizgilerde. Şutları ise NBA'e ilk geldiğinden bu yana hep belli bir standartın üzerinde ve bu da onu özel bir oyuncu kılıyor. Onun yedeği de benim çok beğendiğim bir isim olan Jae Crowder. Tam bir görev adamı. Savunma, hücum, pas.. Hepsinden az az yapıyor, takımın o an neye ihtiyacı varsa.


Foto 4

  Pivot pozisyonunda ise NBA'in şüphesiz en iyi ''çember savunucusu'' olan Rudy Gobert var. Evet basketbol değişti, şut atamayan oyuncuların değeri çok çok azaldı ancak Gobert bu Lig için hâlâ fazlasıyla değerli. Eğer o içerideyse, rakip oyuncu potaya giderken 2 defa değil 4-5 defa düşünmek zorunda. Bu müthiş savunmasının yanında ribaund ve sayı yeteneklerini de ekleyince muazzam özel bir oyuncuya dönüşüyor. Bana göre bu takımın yarı gizli ama en büyük kahramanı. Bu yazımın başlık fotoğrafını da seçerken buna özellikle dikkat çekmek istedim 😎

Foto 5


  2017-2018 sezonunda şahane işlere yaptılar. Utah Jazz için şampiyonluk tabi ki çok uzakta. Fakat, bu manteliteyle devam etmeleri halinde, gelecekleri çok parlak gözüküyor.Kaynakça
Foto 1: www.slcdunk.com
Foto 2: www.slcdunk.com
Foto 3: www.gettyimages.com
Foto 4: www.slcdunk.com
Foto 5: www.slcdunk.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler: www.espn.com

Comments