Houston Rockets Analizi   Merhaba, bugün konumuz Houston Rockets. Click here for the English version of the this analysis.

Foto 1


  Houston Rockets denilince benim aklıma geçen sezon oynadıkları muazzam izolasyon basketbolu geliyor. Bu oyunu o kadar üst seviyede oynadılar ki.. Bana göre geçtiğimiz sezonun en iyi basketbol oynayan ve şampiyonluğu en çok hak eden ekibiydi Houston. Ancak geçen sezon oynadıkları oyun o kadar üst seviyede ve o kadar ince bir çizgideydi ki, tekrar o seviyelere çıkabilirler mi? Muamma.


Foto 2


  Houston Rockets PGuard rotasyonu konusunda bir hayli zengin. Tabii ki ilk isim Chris Paul. Gelmiş geçmiş en iyi pasörlerden biri olduğu tartışılmaz bir gerçek. Fundemental, şut, saha görüşü, vizyon.. Gerçekten tam olarak ''combo guard'' tanımına tamamen oturan bir oyuncu. Onun arkasında ise, Michael Carter Williams ve Brandon Knight var. Bence ikisi de, yeri geldiğinde ilk 5 başlayabilecek potansiyele sahipler. Bu bir avantaj ama sezon ilerledikçe bu avantaj, oyuncu psikolojisi yönünde dezavantaja da dönüşebilir. Burada önemli olan koç tarafından yapılacak süre dağılımı. 

Foto 3


  Takımın kilit oyuncusu ise SGuard mevkisinde; James Harden. Yazımın başında bahsettiğim izolasyon basketbolunun hücum yönünde ana merkezi. Bu sistemde, topu potaya gönderecek oyuncunun önemi büyük. Harden'ın da skor konusunda ne kadar yetenekli olduğu çoğumuzca malum. Harden'ın istatistiklerine baktığımızda, NBA tarihinde hiç görülmemiş sayıları görüyoruz. Gerçekten muazzam bir skorer ve geçtiğimiz sezon da bana göre tamamen hak ederek MVP ödülünü kazandı. Onun yedeği ise Eric Gordon. O da çok özel bir oyuncu. Gerek skor olarak, gerek savunma olarak takımına sürekli katkı sağlayabilen bir isim. Ve benim bu sezon için ''sixth man of the year'' ödülü için en büyük adayım. 

Foto 4


  Takımın şu an için kısa forvet rotasyonunda ilk isim, takıma yeni dahil olan ''eski süperstar'' Carmelo Anthony. Kendisinin geçmişi hakkında, uzun uzun övgü dolu şeyler yazabilir ancak son 2-3 senesi... Gerçekten lider ve takımını sırtlayan bir oyuncuydu ancak formunu bir türlü bulamaması, eski atletizmini kaybetmesi ve yaşının da etkisiyle artık eski günlerinden çok uzak. Sezon içerisinde formasını PJ Tucker'a kaptıracağını düşünüyorum. Tucker da hücum yönünden zengin bir oyuncu olmasa da, savunması onu öne çıkarıyor. 

Foto 5


  Takımın uzun forvet rotasyonundaki ilk isim Marquese Chriss. Takıma yeni katılan Chriss, genç ve potansiyelli bir isim. Geçtiğimiz sezon Phoenix Suns'ta kendisini sıkça takip ettim ve potansiyelini ortaya çıkarması halinde 3-4 seviye yukarıya çıkabileceğini düşünüyorum. Agresif ve atletik bir oyuncu. 


  Center mevkisinde ise ''yüzdesi yüksek'' bir isim var; Clint Capela. Yüzdesinin yüksek olmasında tabii ki en büyük pay Chris Paul'un: Öyle paslar atıyor ki, sayı atmamak mümkün değil. Capela, hem sayı olarak belirli bir standartta, hem de takımın ciddi bir savunma katkısı veriyor. Modern bir uzun değil fakat takımı için önemi büyük. Onun hemen arkasında da veteran Nene var. O da eski günlerinden hayli uzakta ancak aldığı kısıtlı sürelerde görevini yapmaya çalışıyor. 

Foto 6

  Kaliteli bir koçla, zor bir basketbol oynayan Houston Rockets'ın geçtiğimiz seneki seviyeye çıkması çok zor. Ancak bunu başarırlarsa, kesinlikle şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olacaklar.Kaynakça
Foto 1: www.sportingnews.com
Foto 2: www.bleacherreport.com
Foto 3: www.complex.com
Foto 4: www.rocketnews.com
Foto 5: www.si.com
Foto 6: www.rocketswire.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler: www.espn.com

Comments