Philadelphia 76ers Analizi  Merhaba, bugün konumuz Philadelphia 76ers. Click here for the English version of the this analysis.


Foto 1


  Sürece güven. Slogan bu. Güvenenleri de yanıltmadılar açıkçası. Yıllar süren ''tanking'' ve planlamaların meyveleri yavaş yavaş toparlanmaya başlıyor. Çok gençler, çok heyecanlılar. Oynadıkları oyundan keyif aldıkları çok bariz. Ligin sıkıcı takımından, maçları dört gözle beklenen takımı oldular bir anda. 2017-2018 sezonunda yaptıkları da takdir edilesiydi. Gelin kadro yapılarını ve oyuncu özelliklerini analiz edelim. 


Foto 2


  Philadelphia'da PGuard ve SGuard mevkilerinde oynayan oyuncuların neredeyse tamamı bu mevkilerde dönüşümlü oynadığından dolayı bu iki bölgeyi ayırmadan anlatmaya çalışacağım. 


  İlk olarak Ben Simmons'tan bahsedeceğim. Geçtiğimiz senenin en iyi ''çaylağı''. Onu ''guard'' kısmında konuşacağız ancak onun sahada oynayamadığı tek mevki ''center'' pozisyonu. Onun dışında her mevkiye uygun, modern basketbolun aradığı oyuncu. Geçtiğimiz sene yaptıkları hakkında bu yazımda bilgiler vermiştim. Henüz çok genç ancak fazlasıyla olgun ve rahat oynuyor. Tabiri yerindeyse ''elini kolunu sallayarak'' triple-double yapıyor. NBA'in geleceğini oluşturacak oyunculardan birini olduğunu düşünüyorum ancak büyük bir eksiği var; o da şutları. Aslında tam olarak eksik diyemeyiz çünkü antrenmanlarda üç sayılık şutlarını bol bol görüyoruz. Ancak bunları maçlara da yansıtması kesinlikle gerekli. Hele de basketbol bu hale evrilmişken. Şutlarına da başladığında gerçekten durdurulamaz bir oyuncu olacak. LeBron James'e göre ''Yeni Prens''. 😅  


  Bir diğer genç isim olan Markelle Fultz. Muhteşem kolej kariyeri, Draftlarda 1.sıra seçimi ancak sonrasında sakatlık. Bu sakatlık onun neredeyse 1 sezonuna mâl oldu. Çok hareketli, hızlı ve nispeten atletik bir oyuncu. Ancak bana göre çevikliği ve şutları yeterli değil. Tabii ki henüz çok genç fakat geliştirmesi gereken çok şey var açıkçası. Bu genç isimlerin yanında öyle bir veteran var ki, gerçekten her takıma lazım. Keskin şutları, sorumluluktan asla kaçmayışı; geçekten takıma o kadar çok şey katıyor ki.. P&R sonrası şutları, onun imza hareketi. Herkes anladı sanırsam; JJ Redick. Onun bu projedeki rolü çok büyük gerçekten. Bu saydığım isimlerin yanında T.J Mcconell, Zaire Smith ve Furkan Korkmaz var. Bu saydığım üç isim de daha çok şutlarıyla ön plana çıkan oyuncular. Ancak daha fazla süre almak istiyorlarsa kendilerini çok daha fazla geliştirmeleri gerekiyor.

Foto 3

  Forvet pozisyonunda ise takas sonrası takıma dahil olan, NBA'in ''deli çocuğu'' Jimmy Butler var. Takıma henüz yeni dahil olmasına rağmen çok özel işler yapmaya başlayan Butler, bana göre gerçek bir star statüsünde. NBA'deki en iyi savunma oyuncularından biri olan Butler, hücumda da skorer bir oyuncu. Keskin bir şutör sayılmaz ancak şampiyonluğu isteyen takımlarında mutlaka kadrosunda görmek isteyeceği tipten bir oyuncu olduğu bir kesin.

Foto 4


  Takımdaki bir diğer forvet oyuncusu ise Wilson Chandler. Uzun yıllardır NBA'de gördüğümüz Chandler, yetenekleri tartışılmaz bir oyuncu elbette ancak sakatlık riski can sıkıcı. Ama fiziksel olarak hazır olduğu her an, takıma vereceği çok şey var. Hücum katkısı ve pas özellikleri, 76ers için çok etkileyici olacak.

  
Foto 5

  Geldik takımın belki de en ilginç ve eğlenceli karakterine; Joel Embiid. Geçtiğimiz sezon geçirdiği evrimle ''superstar'' unvanını eline aldı. Gerçekten neredeyse tüm özelliklere sahip bir oyuncu. Yavaş yavaş liderlik rolünü de üstlenmesiyle takımın merkezine oturdu. Saha dışında da fazlasıyla konuşulan bir isim olan Embiid, NBA'de olduğu kadar Twitter'da da fazlasıyla başarılı bir isim. Öyle ki geçtiğimiz günler Twitter, ona özel bir ''hashtag'' bile oluşturdu. NBA'in en çok konuşulan isimlerinden biri olan Embiid, gerçek bir yıldız ve yapabileceklerinin henüz daha çok azını gördüğümüzü düşünüyorum. 

  Uzun rotasyonundaki diğer isimler olan Muscala ve Amir Johnson da benim gerçekten beğendiğim parçalar. İkisi de bulduğu sürelerde takımına fazlasıyla katkı verebilecek potansiyellere sahipler. 76ers yönetiminin bench için seçtiği isimlerin çok doğru olduğunu düşünüyorum.

Foto 6  Çok genç ve tecrübesiz bir takım 76ers. Ancak potansiyelleri çok çok yüksek. Çok yetenekli ve çok yönlü oyunculara sahipler. Gelişimlerini bu hızla sürdürmeleri halinde, yakın gelecekte onları NBA'in zirvesinde görmemiz fazlasıyla olağan.Kaynakça
Foto 1: www.sporx.com
Foto 2: www.sbnation.com
Foto 3: www.nbcsports.com
Foto 4: www.gettyimages.com
Foto 5: www.trendbasket.net
Foto 6: www.thebiglead.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler: www.espn.com

Comments