Shai Gilgeous-Alexander - Çaylak Analizi  ''Çaylak Analizleri'' serisine hoş geldiniz. Bugünkü konumuz Shai Gilgeous-Alexander. Click here for the English version this analysis.

Foto 1

  Uzun, çevik, atletik.. Shai Gilgeous için kullanılan sıfatlar bunlar. 12 Temmuz 1998 Toronto doğumlu oyuncu 1.98 m boyunda ve 82 kg ağırlığında. Kolej kariyeri, 3 sene boyunca Kentucky'de sürdü. 2018 yılında da 11 sıradan Charlotte Hornets tarafından seçilip, LA Clippers'a takas edildi.

  GÜÇLÜ YÖNLERİ

 Bu yetenekli ismin güçlü yönlerini sayarken en başa fiziğini yazmamız gerekir tabi ki. Uzun boylu bir oyuncu olmasına rağmen, çok çevik ve atletik olması tüm dikkatleri üzerine topluyor. Topla beraber yaptığı yön değiştirmeler gerçekten baş döndürücü.

 Gilgeous'un şahane de bir savunması var. Bire bir savunma olsun, set savunması olsun fazlasıyla başarılı. Az önce saydığım özelliklerini çok iyi kullanabiliyor. Son kolej yılında maç başına 1.8 top çalma istatistiğine sahipti. NBA'de de şu ana kadar 0.8 Top Çalma ve 0.8 Blok istatistikleriyle oynuyor.

 Bir de pek konuşulmayan şut özelliği var. Son Kentucky senesinde 0.404 üç sayı yüzdesine ve 0.485 genel şut yüzdesine sahipti.  NBA'de de şimdiye kadar 0.500 üç sayı, 0.455 genel şut yüzdesiyle oynuyor.


  ZAYIF YÖNLERİ

 Gilgeous için en büyük sorun olarak zayıf fiziği gösterilebilir. Yalnızca 82 kilo olması net bir dezavantaj ancak bu aşılabilecek bir sorun. NBA'e geldikten 1-2 sonra evrim geçiren oyunculara hepimiz bolca şahit olduk 😁

 Bir diğer dezavantajı ise saha görüşü. Oynadığı mevki gereği iyi pas dağıtmak zorunda olan Gilgeous, vizyon konusunda biraz eksik durumda. Ancak bu da, demin söylediğim dezavantajı gibi profesyonel bir ekip eşliğinde çok çalışarak üst seviyelere çekilebilecek bir durum.


  Shai Gilgeous-Alexander'ın güçlü ve zayıf yönlerini analiz ettik. Tabi ki henüz yolun başında ancak özellikle savunma yönünden büyük potansiyel vadediyor. Gözlerinizi onun üzerinden ayırmayıp, gelişimini izlemenizi öneriyorum. Ben öyle yapacağım en azından.Kaynakça
Foto 1: www.twitter.com
Gifler: www.giphy.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler; ESPN.com

Comments