Luka Doncic - Çaylak Analizi  ''Çaylak Analizleri'' serisine hoş geldiniz. Bugünkü konumuz Luka Doncic. Click here for the English version this analysis.

Foto 1

  Sloven star Luka Doncic.. Henüz 19 yaşında Euroleague normal sezon MVP'liği, Euroleague Final Four MVP'liği, Euroleague şampiyonluğu, İspanya Ligi şampiyonluğu ve Milli Takım ile Avrupa Kupası şampiyonluğu. Bu kadar başarıyı bu kadar az zamana sığdırabilmek gerçekten çok özel ve çok zor bir şey. Kendi jenerasyonunun en özel oyuncularından biri olan Doncic 2018 yılında da Dallas tarafından seçilerek NBA'e adım attı.  Bir önceki paragrafta saydığım başarıları kazanmasına rağmen pek çok Amerikalı tarafından hâlâ NBA için yetersiz görülüyordu. Bunun sebebi de fizik ve atletizm olarak eksik olarak nitelendirilmesiydi. Ama şu ana dek NBA'de çıktığı 20 maçta, kendisi hakkında olumsuz öngörüleri olan çoğu kişiyi yanılttı diyebiliriz. Asıl mevkisi 1 ve 2 numara olan Doncic, koç Carlisle tarafından 4 numara olarak oynatılıyor sık sık. 1 numara pozisyonundan 4 numara pozisyonuna kadar oynayabilen ve savunabilen Doncic henüz bu çok genç yaşında büyük potansiyel vaat ediyor. 
 NBA'de çıktığı 20 maçta şu ana dek 18.5 sayı, 6.5 ribaund, 4.3 asist ve 1.1 top çalma istatistikleri yakalamış durumda. Doncic'ten başka, bu saydığım istatistiklere çaylak sezonunda ulaşabilen tek bir isim var, o da Michael Jordan. Dallas Mavericks'i pek çok maçta sırtlayan Slovenya'lı yıldız, kendini NBA'de de kanıtlamaya yavaş yavaş başlamış durumda. Öyle ki, şimdiden ''Rookie Of The Year'' ödülünün en büyük adayı olarak gösteriliyor.
  


  Slovenya'nın bir numaralı yıldızı Doncic'in bu yapabildikleri, inanın bana çok özel. Modern basketbolun istediği neredeyse her şeyi verme potansiyeli olan Doncic'in önü bana göre çok parlak. Onu ve gelişimine izlemek beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Ve bu gelişimini sürdürmesi durumunda NBA'in en iyi oyuncularından biri olacağına eminim.Kaynakça
Foto 1: www.twitter.com
Gifler: www.giphy.com
Bilgiler: www.wikipedia.com
İstatistikler; ESPN.com

Comments