Lakers - Pelicans; Kim Kazandı?  Yılın takası sonunda tamamlandı. Kış aylarından bu yana teklifleri defalarca reddedilen Lakers nihayet Pelicans'ı ikna etti ve süperstar Anthony Davis'i kadrosuna kattı. Bu büyük takasın büyük de bir karşılığı olmalıydı tabii ki, oldu da. İşte şimdi bu büyük takasın detaylarını inceleyeceğiz.

  Click here for the English version of the this article.

Foto 1

  Bu takasa öncelikle Lakers cephesinden bakmak istiyorum. Geçtiğimiz yaz kadrosuna LeBron James'i katan Lakers bir anda dünyanın gündemine oturmuştu. Artık NBA'in tecrübeli oyuncusu LeBron, Lakers'ın genç oyuncularına liderlik edecek ve birlikte gelişeceklerdi. Teoride gayet tutarlı olan bu senaryo, pratikte asla gerçekleşmedi. Bir türlü kimya uyumunu yakalayamayan Lakers, gençlerinden de beklediği verimi alamadı. LeBron'un da fiziksel olarak sorunlar yaşaması, Lakers'ı tamamen zora soktu.

  Sezon ortasında gelindiğinde ise Lakers'ı bambaşka bir kriz bekliyordu. A.Davis'i almak için neredeyse elinde tüm potansiyel yetenekleri Pelicans'a sunan Lakers'ın teklifi reddedilmişti. Fakat bu takas teklifinin detayları basına yansıyınca, Lakers'ın gözden çıkardığı gençleri mental olarak tamamen çöktü. Zaten az olan katkıları da tamamen dibe vurdu. Ve bunların sonucunda da LeBron'lu Lakers Play-Off bile yapamadan sezonu kapattı.

  Fakat Lakers'ın pes etmeye niyeti yoktu. Lottery'den 4.sırayı kapan Lakers'ın eli artık çok daha güçlüydü ve sezon biter bitmez Pelicans'a Lonzo Ball, Brandon Ingram, Josh Hart ve iki adet 1.tur draft hakkı vererek süperstar uzun A.Davis'i aldı.

Foto 2

  Bu takasın içerisine Kuzma'nın dahil olmamış olması Lakers için gerçekten büyük bir artı. Davis mükemmel bir oyuncu fakat yalnızca Lebron ve Davis bu takımı şampiyon yapamaz elbette.

  Takımın yan parçalarına baktığımızda, ilk beş başlayabilecek bir oyuncu göremiyoruz açıkçası. Geçen sezon oldukça formsuz olan Lance Stephenson ve KCP, veteran oyuncular Rajon Rondo-Tyson Chandler ikilisi ilk göze çarpan isimler. Bunların yanında yeterli olmasa da belli bir potansiyel sunan Moritz Wagner ve asla bir standardı olmayan JaVale McGee...

  NBA'in şu anki en dominant oyuncularından biri olan Davis'i kadrosuna katan Lakers'ın ortalama 30 milyon $'lık bir maaş bütçesi kaldı. Bu bütçeyi oldukça efektif kullanmak zorundalar. Hem ilk 5'te doğrudan oynayabilecek en az 1 oyuncu, hem de yedekten gelip katkı verebilecek oyuncuları bulmalı. Ve bir dipnot olarak; takımdaki ''keskin şutör'' eksikliği de görülmeyecek gibi değil.

Foto 3

  Bu dev takasa Pelicans tarafından baktığımızda ise gayet olumlu şeyler görebiliriz. Yazının bu kısmına Pelicans'ın yalnızca %6'lık bir şansla 2019 NBA Draft'ında 1.sırasayı elde etmesini belirterek başlamak istiyorum. Tanking yapan pek çok takım varken bu kadar az bir ihtimalle böyle önemli bir Draft senesinde 1.sırayı elde etmek onlar için gerçekten çok büyük bir şans; kulüp tarihine etki edebilecek kadar büyük. Çünkü bildiğiniz gibi bu sene NBA Draft'ında senelerdir konuşulan bir isim olan Zion Williamson yer alacak. Pelicans'ın artık hem Zion'u hem de Lakers'tan aldığı 4.sıra hakkıyla büyük bir potansiyeli daha elde etme şansı var.

  Pelicans'ın bu takas için aldığı diğer oyunculara bakınca da gerçekten gözlerim kamaşıyor. Lonzo Ball, Brandon Ingram ve Josh Hart. Ball ve Ingram beklenen patlamayı yapamasa da sahip oldukları potansiyelleri bize sıkça gösterdi. Ve ikisi de çok genç. Josh Hart da iyi bir yan parça olabileceğini defalarca kanıtladı.

  Takıma muhtemelen dahil olacak Zion Williamson ve yanında Ball, Ingram, Holiday, Randle. Potansiyellerinin sınırı gözükmeyen bir takım olma yolunda ilerliyor Pelincans.

Foto 4

  Bu takası değerlendirirken insani faktörleri de katarsak eğer iki taraf için de olumlu bir takas diyebiliriz. Çünkü bir tarafta takımına küsen Lonzo Ball ve Ingram vardı, diğer tarafta da yine takımı ve taraftarıyla arası açılan A.Davis vardı. Bu oyuncular yeni bir sayfa açmış oldular. Fakat bu takası tamamen teknik açıdan yorumlarsak kazananı Pelicans olur. Evet takım gerçek bir süperstarı kaybetti fakat potansiyellerine ulaşmaları halinde uzun bir süre NBA'e damga vurabilecek bir kadro kurdu. Bunun yanında bir de 2 adet 1.tur draft hakkı aldılar. Bu süreç iyi yönetilirse geleceğin takımı Pelicans olabilir.
Kaynakça
Foto 1: www.twitter.com
Foto 2: www.bleacherreport.com
Foto 3: www.twitter.com
Foto 4: www.twitter.comComments