Brooklyn Nets Analizi  Merhaba, bugün ''Brooklyn Nets şampiyon olabilir mi?'' sorusunu yanıtlayacağım. Click here for the English version of this analysis.


Pic 1

  Yazıma Brooklyn Nets yönetimini tebrik ederek başlamak istiyorum. Mükemmel bir yeniden yapılanma planlaması oluşturup, çok da uzun olmayan bir sürede rüya takımı oluşturdular. Başarılı takas hamleleri ve kuvvetli ikna yeteneklerini de kullanarak NBA'in en üst düzey oyuncularından ikisini takıma kattılar.


 İncelemeye öncelikle DeAndre Jordan hamlesi ve Nets'in uzun rotasyonuna değinerek başlayacağım. Nets'in uzun rotasyonun fazlasıyla yetersiz olduğu aşikar fakat Jordan tarzı bir oyuncuya ihtiyaçlarının olup olmadığı tartışılabilir. Evet Jordan çok önemli bir ribaund kuvveti katıyor, şahane bir pota savunucusu ancak kabul edelim ki basketbol artık bu şekilde oynanmıyor; Uzak/Yakın şut atabilen, pas dağıtabilen, sorun yaşamadan switch yapabilen uzunlar kabul görüyor günümüz oyununda. Peki bu saydığım özellikler DeAndre Jordan'da var mı? Kesinlikle hayır. Bunların yanında bir de bana göre Jordan'a pek çok yönden benzeyen Jarret Allen'ı kadrolarında bulunduruyorlar. 

  Kyrie Irving takviyesine gelelim. Irving'in Nets'e dahil olmasından önce değinmek istediğim konu Boston Celtics'ten ayrılışı. Kendi adıma konuşursam eğer, bu şekilde bir ayrılığı beklemiyordum. Her ne kadar sezon içerisinde Irving takımda kalmak istediğini belirtmiş olsa da, bu ayrılık gerçekleşti. Siz NBA takipçilerine Irving'in kalitesini tabi ki anlatmayacağım fakat yeni takımına katabileceği şeylerden bahsetmek isterim. Irving, takım arkadaşlarını çok kolay pozisyona sokabilen bir isim ve bu özellikle DeAndre Jordan'a çok yarayacaktır çünkü pota altına en yakın isim çoğunlukla o olacak. E tabi Jordan'ın da bu konudaki yeteneğini küçümsememek gerek. 

 Bunun dışında Irving savunma yönünden standart bir isim ancak muhtemel takım arkadaşları da bu açığı kapatabilecek isimler. Taurean Prince, Dinwiddie gibi isimler savunma yönü kuvvetli oyuncular. Dinwiddie her ne kadar Irving'in oynadığı mevkide oynasa da yeri geldiğinde şutör gard numara pozisyonuna da kaydırılabilir.

 Ben Irving'in Nets için gayet uygun bir hamle olduğunu düşünüyorum. Artık iyice olgunlaşmış Irving'in de Nets'e verecek çok şeyi olacaktır ama zamanla.


  
  Sakatlığı sebebiyle aylarca oynayamayacak ve nasıl döneceği belli olmayan bir oyuncuya senelerce sürecek maksimuma yakın bir kontrat verilir mi? Bu oyuncu Kevin Durant ise verilir. Çünkü Durant bir takımın kaderini tek başına değiştirebilecek kadar yetenekli bir oyuncu. Zaten bu tarz oyunculardan NBA'de 5-6 tane bulunuyor, bir tanesi de Durant. O yüzden Nets'in almış olduğu bu riski sonuna kadar doğru buluyorum. Güvenlerini, takımın geleceğini ve 164 milyon $'ı doğru yere emanet ettiler. Durant'in takımına vereceği katkının dışında, takımdaki Prince, Dinwiddie, LaVert, Allen gibi genç oyunculara da katacağı çok şey var. Fakat gözardı edilmemesi gereken bir konu var ki o da Durant'in sakatlığı. Toronto Raptors serisinde çok ağır bir sakatlık yaşadı ve eğer Brooklyn Nets 19-20 sezonunun Play-Off'larına kalmayı başarırsa, orada bile oynamama ihtimali yüksek. Tabi döndükten sonra bir de takım arkadaşlarıyla uyumu sağlayabilmesi için zaman gerekiyor..   Evet sevgili okurlar, sizce Brooklyn Nets şampiyon olabilir mi? Ben cevabımı yazının içerisinde verdim. Takıma çok çok değerli iki oyuncu katıldı ve yan parçalar da gayet yeterli. Fakat bu sezon için şampiyonluğu konuşmak yanlış olacaktır. Evet Brooklyn Nets şampiyon olabilir ancak bu sezon değil.
  Zion Williamson Analizini Okumak İçin Buraya Tıklayabilirsin


Kaynakça
Foto 1: www.gritdaily.com
Gifler:  www.Giphy.com


Comments