Los Angeles Clippers Şampiyon Olabilir Mi?  Hoşgeldin, bugün ''Los Angeles Clippers şampiyon olabilir mi?'' sorusuna cevap bulacağız.  Bu tarz yazıların devamı ve NBAnalisti.com'a destek olmak için reklamlara tıklayabilirsin 🙂

  Click here for the English version this article.Foto 1  Doc Rivers önderliğinde zaten keyif veren bir  düzenin üzerine 2 süperstar.. Clippers yönetimi gerçekten çok özel bir iş başardı bu takasları yaparak.


  Hem hücum yönünden hem de savunma yönünden ama özellikle savunma yönünden üst düzey bir takım oldu Clippers. Kawhi, George, Beverly, Harrel..


  L.A Clippers'ın önümüzdeki sezon ilk 5'i Beverly-George-Kawhi-Harkless-Harrel olabilir. Harrel'ın kendine ilk 5'te yer bulabileceği söyleniyor.
  Clippers'ın guard rotasyonu oldukça zengin ve çok yönlü oyunculardan oluşuyor. Tam bir savunma canavarı olan Beverly, oyuna benchten dahil olup müthiş bir skor katkısı veren Lou Williams ve genç Shamet. Bu kadar bol ve değişik özellikle oyuncunun aynı takımda bulunması kesinlikle yararlı bir durum. Çünkü sezon içerisinde ve Play-Off'larda pek çok farklı maç, pek çok farklı hikaye yaşanacak.

  Sezon içerisinde Luo Williams'tan alacakları skor katkısı ve Beverly'den alacakları savunma katkısı Clippers için belirleyici etkenlerden biri olacak.

  Gelelim takımın yeni süper yıldızları  ve diğer önemli parçalara.

  Kawhi Leonard Toronto Raptors ile şampiyon olduktan sonra serbest kaldı ve bu süreç içerisinde pek çok takımla görüşerek karar vermek için süre istedi. Bahis şirketleri hangi takıma gideceğine dair iddialar açıyor, gazeteciler haber almak için her yolu deniyordu. Kararından 1-2 gün önce çıkan haberlere göre Kawhi Toronto'da kalmaya karar vermişti. Artık herkes bu durumu benimsemişken Kawhi'nin aklında farklı bir plan vardı. Clippers ile yaptığı görüşmede ''Paul George'u getirirseniz, ben de gelirim'' demişti. Clippers da tabiri yerindeyse ''geleceğini'' vererek Paul George'u aldı. Ve tabi Kawhi'ı da.

  Kawhi Leonard Toronto Raptors'a gittiğinde onun hakkında ''bir takımın kaderini değiştirebilecek nadir oyunculardan biri'' yorumunu yapmıştım; değiştirdi de.. Şimdi de aynı düşünceleri besliyorum ve arttırıyorum, yanında ona daha uygun bir takım var. Kawhi'ın bu takım için tamamen uygun olduğunu düşünüyorum. Yeri geldiğinde bireysel yeri geldiğinde de takıma uyum sağlayıp çok özel şeyler yapacaktır.

  Bu büyük senaryonun diğer bir büyük aktörü Paul George. Benim kariyerinin başından bu yana takip etme fırsatı bulduğum, kendisini bazen yüksek oranda bazen düşük oranda da olsa sürekli geliştiren bir isim. Indiana Pacers'ta Granger'ın sakatlanmasıyla aldığı liderlik rolünü bir daha asla geri vermedi. Ancak Play-Off'larda art arda Miami Heat'in arkasında kalınca Pacers'tan ayrılıp OKC'ın yolunu tuttu. Burada da hiçbir zaman alt seviye bir performans göstermedi ancak takımın yaşadığı sorunlar onları başarıdan hep uzak tuttu.

  George benim için her zaman bir önceki kısımda Kawhi için kullandığım ''takımın kaderini değiştiren oyuncu'' tabirine bir adım uzaklıkta bulunan bir oyuncuydu. Ama maalesef o adımı hiç atamadı. Evet kendisini çok geliştirdi fakat tam potansiyelini asla izleyemedik George'un. Ancak George katıldığı bu takımda şimdiye kadar yapabildiklerini yapması durumunda da fazlasıyla fark yaratacaktır. Gerek savunma özellikleri gerek şutları Clippers'a çok katkı sağlayacaktır. Geçtiğimiz sezon 2.2 top çalma ve %43.8 ile 28 sayı ortalamaları tutturmuş bir oyuncudan bahsediyoruz. Ve bunları Westbrook ile aynı takımdayken yaptı 😬  Clippers'ın uzun rotasyonunda sahada adeta canını ortaya koyan bir isim var; Montrezl Harrel. Yine savunma yönünden oldukça gelişmiş bir isim olan Harrel hücum ve ribaund konusunda da iyi. Geçtiğimiz sezonu %61.5 ile 16.6 sayı ortalamasıyla tamamladı ve enerjisiyle takıma büyük bir ruh kattı. Oynadığı maçların çok büyük bir kısmına kenardan dahil olan Harrel, takımın en önemli parçalarından biri oldu.
  Analiz boyunca Clippers'ın ana parçalarını inceledim. Bu isimlerin yanında takıma direkt katkı sağlayacak Harkless, Zubac, JaMychal, Chander ve McGruder gibi isimler de bulunuyor ancak bu isimlere ileride yazacağım daha ayrıntılı bir analizde değineceğim.  Takımın kilit oyuncularını ayrıntılı bir şekilde inceledik. Bu takımın bu sezon en önemli kozu kesinlikle savunma olacaktır. Size bu dediğimi bir örnekle açıklamak istiyorum. Rakip takımın bir oyuncusu olduğunuzu düşünün. Top sizde ve hücum ediyorsunuz, karşınıza Beverly geldi ve bezdirici bir savunma yaptı fakat desteğe gelen takım arkadaşınız sayesinde kurtuldunuz ancak bu sefer de karşınızda switch yapan Kawhi olacak ve o kocaman elleriyle topu çalmak için her şeyi yapacak. Tabi henüz George ve Harrel ile karşılaşmadınız.


  Yazının başında sorduğumuz ''Los Angeles Clippers şampiyon olabilir mi?'' sorusunun cevabı bana göre kesinlikle evet. NBA inanılmaz rekabetçi bir hal aldı, şampiyonluğa doğrudan aday pek çok takım var ancak Doc Rivers'ın dahiyane taktikleri sayesinde Clippers şampiyonluktan hiç uzak değil.


  Brooklyn Nets Analizini Okumak İçin Buraya Tıklayabilirsin.
Kaynakça
Foto 1: www.twitter.com
Gifler:  www.Giphy.com
İstatstikler: www.espn.com

Comments